Під час розроблення робочих інструкцій забезпечується єдиний підхід до побудови структури і викладу змісту Розділів. Інструкції повинні відображати повний перелік завдань та обов’язків, відповідальності, у разі потреби мати необхідні пояснення, а всі терміни – чіткі визначення.
Якщо виникає необхідність, завдання та обов’язки, що включені до типової кваліфікаційної характеристики тієї або іншої професії, можуть бути розподілені між окремими виконавцями або коло завдань та обов’язків окремих робітників може бути розширене з дорученням їм робіт, передбачених для різних груп професій, рівних за складністю, виконання яких не потребує іншої кваліфікації.
У зв’язку з тим, що окремі кваліфікаційні характеристики робітників містять тільки основні або типові завдання та обов’язки, роботодавець може доповнювати робочі інструкції видами робіт, які входять до складу технологічних карт, інструкцій, інших нормативних документів та визначені трудовим договором за умови додержання правил охорони праці, санітарних норм і вимог безпеки виконання робіт.
Робоча інструкція та зміна до неї погоджується профспілковим комітетом або іншим уповноваженим робочим органом трудового колективу.
Робочі інструкції після їх затвердження керівником підприємства, організації, установи або за дорученням його заступниками, доводяться до робітника під розписку.
До робочих інструкцій може бути внесено зміни, доповнення лише на підставі наказу керівника підприємства, установи, організації за згодою робітника. Наказ про внесення змін, доповнень до робочої інструкції видається у разі перерозподілу обов’язків між робітниками у зв’язку зі скороченням чисельності, раціональним розподілом праці за згодою робітника.
Робочі інструкції складаються із Розділів:
За необхідності робоча інструкція може бути доповнена Розділами:
У правому куті першої сторінки робочої інструкції розташовується слово «Затверджено», підпис керівника про її затвердження, вказано професію, ініціали та прізвище керівника, а також дата затвердження.
У заголовку робочої інструкції наводиться повна назва професії в давальному відмінку (повинна відповідати професійній назві роботи, передбаченій Класифікатором професій) та повна назва структурного підрозділу.
Розділ «Завдання та обов’язки»
Розкривається зміст робіт, які має виконувати робітник. Цей Розділ також повинен містити характеристику робочого місця.
Розділі «Права»
Визначаються і наводяться делеговані робітникові повноваження, за допомогою яких робітник має забезпечувати у процесі своєї роботи виконання покладених на нього завдань та обов’язків.
Розділ «Відповідальність»
Містить показники особистої відповідальності за результати діяльності та виконання робіт, а також за невжиття належних заходів у межах своїх обов’язків.
Розділі «Повинен знати»
Містяться вимоги до спеціальних знань, умінь, майстерності робітника, викликані реальними умовами виробництва (сфери послуг), особливостями устаткування, матеріалів, інструментів, що використовуються для виконання робіт.
Розділ «Загальні положення»
Містяться основні дані про професію, найменування виробничого підрозділу, де працює робітник, нормативні документи, якими він керується у своїй роботі, його підпорядкованість, порядок прийняття на роботу та звільнення.
Розділ «Кваліфікаційні вимоги»
Містить норми, які стосуються професійної освіти та досвіду, достатніх для повного і якісного виконання робіт за професією.
Розділі «Взаємовідносини (зв’язки) за професією»
Визначаються основні взаємозв’язки робітника із іншими працівниками, які необхідні для виконання покладених на нього обов’язків.
__________________________________________________________________
Матеріали за темою: